Nie szalowane wykopy budowlane i liniowe stanowią potencjalne zagrożenie dla znajdujących się w nich pracowników. Zasypanie w otwartym wykopie jest równie poważne jak zasypanie przez lawinę. W związku z tym przepisy prawne wymagają zabezpieczenia wszystkich wykopów liniowych o pionowych ścianach. Wyłącznie te systemy szalunkowe, które zostały przebadane przez Tiefbau-Berufsgenossenschatf (TBG) i ocenione jako odpowiednie, mogą być stosowane w tym celu. Systemy szalunkowe SBH są badane nie tylko przez TBG, lecz także przez TÜV – co jest dodatkowym świadectwem wysokiej jakości produktów i współczynników bezpieczeństwa.
Oprócz zabezpieczenia samego wykopu liniowego, systemy obudowy szalunkowej muszą również zapewniać stabilność gruntu dla zabezpieczenia sąsiednich budynków oraz obciążonych ruchem ulic i torów, na przykład podczas prac w centrach miejskich. W celu przenoszenia takich dodatkowych obciążeń, systemy obudowy muszą być solidnie zbudowane i zaprojektowane z dużymi marginesami bezpieczeństwa.
Systemy Obudowy Szalunkowej SBH posiadają znacznie wyższą wytrzymałość na obciążenia niż typowe systemy i wobec tego posiadają wysokie współczynniki bezpieczeństwa. Dla prac prowadzonych w szczególnie wrażliwej okolicy, zalecamy zawsze skorzystanie z usług naszych inżynierów, aby dokonać obliczeń z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji.
Dla stabilnego gruntu można stosować system obudowy szalunkowej metodą dostosowania i umieszczania. W naszym przykładzie pokazujemy standardowy boks SBH serii 600. Płyty i rozpory są montowane tylko raz na początku projektu budowlanego. Dzięki naszemu prostemu systemowi zawleczek i gniazd, montaż jest prosty i szybki. Ponadto: w SBH rozpory można łatwo łączyć z przedłużkami, tak że niepotrzebne są żadne połączenia śrubowe.
Kompletnie zmontowane boksy są następnie umieszczane w wykonanym odcinku wykopu – i instalacja jest zakończona. Przy zasypywaniu wydobywa się boksy z wykopu i natychmiast stosuje je się ponownie do szalowania kolejnego odcinka wykopu.
Dla gruntu niestabilnego, system obudowy instalowany jest poprzez wciskanie płyt naprzemiennie tak zwaną metodą wkopywania i opuszczania.
Około 33% ogólnych kosztów przedsięwzięcia kanalizacyjnego pochłania szalowanie. Jest to duży wydatek za coś, co „znika z powierzchni ziemi” po zasypaniu wykopu. Te wysokie koszty prowadzą do zwiększonego nacisku konkurencyjnego w przetargach na kontrakty i zwiększonego nacisku czasowego na placu budowy.
Drewniane szalunki nadal nie mogą być całkowicie zastąpione, lecz obecnie używane są tylko do wypełniania przerw wokół kolizji. Biorąc pod uwagę wysokie koszty płac i dodatków socjalnych, szalowane wykopów liniowych jest ekonomiczne praktycznie wyłącznie za pomocą systemów obudowy szalunkowej. Dla tego celu, SBH oferuje systemy obudowy wykopów do stosowania na głębokościach do ok. 10 m. Więcej informacji o indywidualnych systemach można znaleźć w oferowanych systemach obudowy wykopów.
Z tego można ustalić obciążenia na płytach i rozporach. *Więcej informacji na ten temat*
Parcie gruntu jest determinowane przez jakość gruntu. Skała jest wzorcem minimalnego parcia gruntu: zaś luźny, wodonośny grunt maksymalnego parcia gruntu. Normalne typy gleby jak piasek czy żwir mieszczą się pomiędzy tymi wartościami. Przy szalowaniu w lokalizacji bez wrażliwych konstrukcji, można ustalić parcie gruntu według tabeli wytycznych TGB. Wartości w tej tabeli zawierają znaczne marginesy bezpieczeństwa i mogą wobec tego być stosowane dla większości projektów szalunkowych. Przy szalowaniu w lokalizacji zawierającej zagrożone konstrukcje, specjalne obliczenia projektowe dla konkretnej lokalizacji muszą być przeprowadzone wobec niebezpieczeństwa osiadania. SBH posiada biuro inżynieryjne ze specjalistami w tym zakresie.
Parcie gruntu na metr kwadratowy jest miarą wymaganej wytrzymałości i zatem techniczną wielkością systemów obudowy. Wytrzymałość jest związana z długością płyt. Im dłuższa jest płyta, tym większy jest moment rozpiętości.
Na naszym przykładzie – wymaganie: głębokość instalacji: 6 m, parcie gruntu według TBG: 34,13 kN/m²
Tak, jak to ma miejsce przy typowaniu układu rur kanalizacyjnych, stosowane są płyty długości 3,50 m. Na głębokości instalacji 6 m, dla obudowy słupowej serii 750, dopuszczalne parcie gruntu może być łatwo odczytane z diagramu poniżej.
Jak widać, wytrzymałość Systemu Obudowy Szalunkowej SBH jest przynajmniej 35% powyżej wysokich wymogów zawartych w wytycznych TBG. Jest to zaleta, której nie mają inne systemy.
Przykład z praktyki:
Głębokość wykopu 6 m, długość płyty 3,50 m, parcie gruntu wg. TBG: 34,13 kN. Dopuszczalne parcie gruntu dla SBH serii 750: 46,37 kN
Boksy czy Obudowa Słupowo-Płytowa? Wybór systemu do użycia jest zdeterminowany głębokością wykopu.
Zalecamy przyjęcie granicy przy głębokości wykopu 4 m.
Teoretycznie, można by stosować boksy na głębokości do 6 m umieszczając boksy nadstawkowe na boksach podstawowych. Jednakże, istnieje niebezpieczeństwo, że nie da się podnieść boksów z wykopu pod naciskiem gruntu podczas wydobywania wskutek olbrzymich sił tarcia i adhezji oraz wielkiego ciężaru. Reguła kciuka: siły trakcyjne pod naciskiem gruntu osiągają wartości około 3 do 5 razy większe od ciężaru samego systemu obudowy szalunkowej.
Inaczej jest w przypadku Obudowy Słupowej. Tutaj wyciąga się pojedyncze płyty w miarę zasypywania wykopu, redukując wymagane siły rozciągające.
Minimalna szerokość dla wykopów z przejściem roboczym jest określona w odnośnych przepisach DIN. Dla obliczania szerokości wykopu (patrz tabelka) stosować należy zewnętrzną średnicę rur lub największą szerokość rur dla rur nieokrągłych.
ZEWNĘTRZNA ŚREDNICA RUR (d w m) | MINIMALNA WEWNĘTRZNA SZEROKOŚĆ (b w m) |
---|---|
do 0,40 | b = d + 0,40 |
od 0,40 do 0,80 | b = d + 0,70 |
od 0,80 do 1,40 | b = d + 0,85 |
ponad 1,40 | b = d + 1,00 |
Średnica rury plus około 20 mm dla umieszczenia rozpór daje wysokość wspornikową.
Dla szalunków elementowych (boksów), dolne rozpory są umieszczane w stałej pozycji, 1,30 lub 1,55 metra.
Dla zastosowań przekraczających wysokości prześwitu dla rur podanych w danych technicznych prosimy skonsultować się z naszym działem technicznym.
Dla Obudowy Słupowo-Płytowej z systemem Rozpór Rolkowych, wysokość prześwitu dla rur może być bezstopniowo dopasowana do wymagań.
Podajemy przykład wysokiej wytrzymałości Systemu SBH z Rozporami Rolkowymi:
przy głębokości instalacji 5,00 m, płytach długości 3,50 m i szerokości wykopu 3,00 m, wynikowy prześwit dla rur wynosi przynajmniej 3,30 m.
Rozpora Rolkowa umożliwia bezstopniową regulację do wymaganej wysokości prześwitu dla rur. Nawet przy wielkich szerokościach wykopu i wysokich obciążeniach naciskowych, ten system zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.
Ponieważ można jedynie zasypywać wykop warstwami podczas wydobycia, trzeba wydobywać płyty z wykopu pod naciskiem gruntu. Wymagane siły rozciągające mogą być wyliczone w przybliżeniu z iloczynu parcia grutu, powierzchni płyt, oraz współczynnika tarcia µ 0,5
Parcie gruntu przy głębokości instancji 4 m:
23,02 kN/m²
powierzchnia płyt:
3,5 x 4,0 = 14,0 m²
współczynnik tarcia:
µ = 0,5
23,02 kN/m2 x 14 m2 x 0,5 = 161,1 kN
A zatem, około 16 ton.
To rozważanie jest szczególnie istotne dla obudowy szalunkowej elementowej, ponieważ parcie gruntu rośnie wraz z głębokością instancji i wymagane siły rozciągające stają sie zbyt duże.
BORECKA Sp. z o.o.
ul. Borecka 10
03-034 Warszawa
NIP: 9521075100
T +48 22 780 45 75
T +48 22 780 45 70
T +48 603 179 990
e-mail: biuro@borecka.eu